Kapat

2023 Yılında Lozan Antlaşması Sona Erecek mi?

Anasayfa
Bilgi 2023 Yılında Lozan Antlaşması Sona Erecek mi?

Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından Leman gölü kıyısında imzalanmış bir barış antlaşmasıdır.

Lozan Barış Antlaşmasını imzalamak amacıyla Türk Devletini temsilen İsmet Paşa gitmiştir.  Lozan Barış Antlaşması için görüşmeler 20 kasım 1922‘de başlamış,

Ancak;

  • Boğazlar Sorunu
  • Musul-Kerkük
  • Kapütülasyonlar
  • Osman Devletinin Borçları

Gibi başlıca tartışma konularından dolayı bu görüşmeler 4 Şubat 1923’de kesilmiştir. Hayim Naum Efendi’nin ara buluculuk yapması ile 23 Nisan 1923’de görüşmeler tekrar başlamış ve 24 Temmuz 1923’de Antlaşma imzalanmıştır.

Lozan Barış Antlaşması, Nedir ve kimler arasında imzalanmıştır sorularını yanıtladık. Şimdi ise gelelim dilden dile yayılan ‘Lozan 100 Yıllık bir Antlaşmadır ve 2023’de bitecek’  cümlesinin doğruluğuna.

Lozan Barış Antlaşması, 100 yıllık değildir. Maddeleri arasında 100 Yıllık bir antlaşmadır ya da şu kadar sürecek gibi bir ibare bulunmamaktadır.

İlber Ortaylı  Habertürk TV ekranlarında yayınlanan Teke Tek adlı programda bu soruyu yanıtlamış. Buyrun izleyelim;

Daha fazlasını okumak için aşagıya doğru kaydırın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir