Kapat

1929 Dünya Ekonomik Buhranı (Bunalımı)

Anasayfa
Bilgi 1929 Dünya Ekonomik Buhranı (Bunalımı)

1929 yılında başlayan ancak etkilerini 1930 yılının sonlarında tam anlamıyla hissettiren ‘Dünya Ekonomik Bunalımı‘ 1930’lu yıllar boyunca devam etmiştir. Buhran(Bunalım) Kuzey Amerika ve Avrupa’yı merkez almasına rağmen, dünyanın geri kalanında , sanayileşmiş ülkelerde büyük etkilere sebep olmuştur.

Amerika’da 1929’da Newyork borsasının çöküşü ile başlayan ve etkisi 10 yıl boyunca süren bu ekonomik kriz tarihe ‘Kara Perşembe‘ olarak geçti.

Nasıl başladı bu kriz;

Tarihe ‘Kara Perşembe’ olarak geçen bu buhran 24 Ekim 1929’da başladı.  Wall Street Borası (Newyork Borsası) uzun zamandır üzerinde bulunan satış baskısı ile mücadele etmeye çalışıyordu ama o günün sonunda yaşananlara kimsenin gücü yetmedi. Avrupa fonlarını kendine çeken ‘Bank of England‘ iskonto oranlarını yükseltti ardından Wall Street’da satış dalgası başladı.

23 Ekim 1929 Çarşamba günü 2.5 milyon hisse senedi satılmıştı. Kara Perşembe’de ise tam 12 milyon hisse senedi satıldı. Bankalar, umutsuz bir şekilde düşen piyasayı toparlamaya çalıştılar ancak başarılı olamadılar. O hafta Salı günü hisse sayısı 16 milyona ulaşırken fiyatlarda büyük bir düşüş yaşandı. Sanayi alanında büyük düşüş yaşayan yatırımcıların bir hafta içinde yitirdikleri para miktarı bugünün değerlerine göre ortalama 300 milyar dolara yakındı.

1929 Dünya Ekonomik Krizinin nedenleri nedir;

  • Kötü yapılanmış bankalar nedeniyle zaten zayıf ve spekülatif olan kredi yapısının Wall Street’teki çöküş nedeniyle yıkılması
  • Uygulanan yanlış para politikaları ve devletim piyasaya müdahale etmemesi
  • Tarım ürünlerine olan talebin inelastik oluşu yüzünden çiftçinin gittikçe azalan satın alma gücü
  • Teknolojik işsizliğin giderek artması

 

Daha fazlasını okumak için aşagıya doğru kaydırın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir